Pojmovnik novega kulturnega polja

Osemdeseta: Pojmovnik novega kulturnega polja

Namen vsakega leksikona ali enciklopedije je zbrati, oblikovati in deliti znanje. To velja tudi za niz publikacij pod skupnim naslovom Pojmovnik. Njegov cilj ni samo opis družbenih sprememb, temveč tudi predstavitev novih zamisli in novih izraznih oblik – vključno s (samo)refleksijo osrednjih akterjev in drugih sopotnic in sopotnikov.

Struktura gesel v Pojmovniku sledi podobnim rešitvam v drugih enciklopedijah in leksikonih: uvodni predstavitvi strukture besedila sledi vsebinska opre­delitev pojma in opis njegove rabe ter diskurzivnega potenciala v historični perspektivi. Pri starejših pojmih opisu nastanka in opisu njegove rabe v antiki sledi opis morebitne srednjeveške recepcije, največ pozornosti pa je posvečeno njegovi sodobni rabi in morebitnim modifikacijam in pomenskim razši­ritvam. Sledi opis pomena pojma v obravnavanem obdobju, v osemdesetih letih v Sloveniji. Pri tem nas zanima, na kakšne načine so obravnavani pojem uporabljali različni akterke in akterji obravnavanega dogajanja in v ko­likšni meri se je ta morda uveljavil tudi kot sestavni del besednjaka posameznih družbenih skupin. In končno, zanima nas tudi v kolikšni meri je prišlo in še prihaja, do zlorabe oz. ideološke/poli­tične instrumentalizacije posamičnega pojma. In v kolikšni meri je s tako prilagojenimi izkrivljenimi in instrumentaliziranimi pojmi opremljen preno­vljeni kategorijalni aparat aktualnih hegemonov, sestavni del produciranja kriz, ki jih sodobni pona­rejevalci preteklosti ustvarjajo v želji po kolonizaciji prihodnosti.

Poj­movnik v je v marsičem podoben klasični enciklopediji, razen abecednega reda. Zvezki in v njih razporejena gesla namreč ne sledijo abecednem redu. Razlog je povsem prozaičen: projektni režim financiranja raziskovalnega dela sodelavkam in sodelavcem ni omogočil niti časa niti sredstev za oblikovanje klasične enciklopedične strukture. Zato smo se odločili, da bo natis posameznih pojmovnih gesel narekoval čas njihovega nastanka.  

Zvezek 1: Civilna družba (Tomaž Mastnak)

Tomaž Mastnak obdeluje pojem civilne družbe ter opisuje in razlaga njegove rabe in diskurzivni potencial v historični perspektivi. Pojem ima v zahodni politični misli dolgo zgodovino. Mastnak posveča pozornost najprej modernemu pojmovanju civilne družbe od škotskih razsvetljencev do Hegla in mladoheglovcev. V nadaljevanju podrobno prikaže »ponovno odkrije« civilne družbe v 1970. in 1980. letih v Vzhodni Evropi, ko je »civilna družba« postala vodilna ideja demokratične opozicije na […]

Preberi več ...